Нині в нас Різдво Божого дитяти
Українська Соборна Самостійна Держава – мрія багатьох поколінь українців. Цю мрію у спадок старші передавали молодшим, батьки – дітям, виховники – учням. І передавали не лише на ідеологічних вишколах, а й через мистецтво, книжку та пісню, зокрема колядку.

Першим мистецьким твором, де було чітко означено межі Соборної України, стала друга версія вірша етнографа та політичного діяча Павла Чубинського – «Ще не вмерла Україна», що нині є національним Гімном нашої держави. «Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону…» – ці слова доповнили текст після того, як Чубинський здійснив масштабну експедицію, де зафіксував межі етнічного розселення українців.

Ідею «від Сяну по Кавказ» розвивали різні політичні організації, ґрунтуючись на етнографічних та культурологічних даних. У той час українські терени були розділені між різними державами, а українськомовне населення, перебуваючи під владою інших країн, зазнавало утисків. Давню народну мрію реалізували 1919 року через Акт злуки – проте молода Українська народна республіка проіснувала недовго, і державу знову поділили.

На західних землях і далі розвивалися українські громадські організації – хоч і не зовсім вільно, – які плекали ідею Української Самостійної Соборної Держави. «Просвіта», скаутська організація «Пласт», молодіжні товариства «Сокіл» і «Січ» популяризували ідею єднання. Дитячі письменники Галичини писали оповідання, повісті, вірші для дітей і молоді, у яких Україна поставала соборною, і розкривалася її історична тяглість – від Руси до сьогодення. Такі проєкти підтримував митрополит Андрей Шептицький, який у часи бездержавности став для українців фундаментом для майбутнього державного укладу й підтримував школи, дитячі та молодіжні організації, табори. Результатом титанічних зусиль інтелектуалів, митців, підприємців стало збереження української освіти, підвищення економічної спроможности, політична самосвідомість. Це стало основою для наступних етапів визвольної боротьби.

Очевидно, що саме тоді, у 1930-ті, стала популярною дитяча колядка на мелодію «Бог ся рождає», у якій передано радість різдвяної єдности різних етнічних груп українців – лемків, бойків, гуцулів, волинян, подоляків, полтавців. Утім гасло «Схід і Захід разом!» – досі актуальне. Воно відкриває для митців та інтелектуалів широку ниву для праці.
Нині в нас Різдво Божого дитяти,
Браття вкраїнці йдуть Його вітати:

Приспів:
Тутки лемки співають, подоляки іграють,
Волиняк щось міркує, бойко легко танцює,
Полтавець плясає, гуцул трембітає:
Тра-ра, тра-ра, тра-ра, тра-ра-ра.

Чути довкола любі жарти й сміхи,
Ісус маленький в ручки б’є з утіхи.

Приспів

Грають, співають українські села,
Щоб та Дитина була все весела.

Приспів:
Щоб весело було всім, по-своєму говорім,
По-вкраїнськи помолись і співати знов берись:
«Ісусе на сіні, дай щастя Вкраїні,
Боже, Боже, Боже долю дай!»
«Нова радість…» – найвідоміша українська колядка. Вона єднає всю Україну вже майже триста років. Ця святкова пісня публічно пролунала на Софійському майдані в Києві на День соборності 1991 року після десятиліть радянських заборон, а менш ніж за рік Україна стала вільною.
На Гуцульщині добре збереглися стародавні, ще дохристиянські колядки. Хоча записувати їх почали доволі пізно – аж наприкінці XIX століття. Серед збирачів і дослідників були Володимир Гнатюк, Іван Вагилевич, Володимир Шухевич – дід головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Володимир Гнатюк 1914 року опублікував збірку «Колядки і щедрівки» у двох томах.
Мабуть, першим дослідником, який узявся описати різновиди «різдвяних величальних пісень», був Іван Франко. Серед них він вирізнив народні (колядки) і церковні (коляди).Колядки Франко називав «старосвітськими». Йдеться про дохристиянські пісні-міти про створення світу, а також пісні-побажання, якими в різдвяний час колядники величали кожного члена родини.
Величальними піснями в українському стародавньому обряді колядування можна було вітати й «на відстані» – тих, кого не застали вдома. Наприклад, на Галичині й Волині під час Другої світової війни та в повоєнні роки колядники віншували вояків УПА в їхніх рідних домівках. Робили це таємно, застосовуючи методи конспірації.Колядувати родинам, де є воїни, – дуже давній звичай. Він походить, певно, ще з княжих і козацьких часів.
Українська Соборна Самостійна Держава – мрія багатьох поколінь українців. Цю мрію у спадок старші передавали молодшим, батьки – дітям, виховники – учням. І передавали не лише на ідеологічних вишколах, а й через мистецтво, книжку та пісню, зокрема колядку.
Українські колядки були поширеними на етнічних українських землях, які після Другої світової війни відійшли до Польщі. «Стала нам ся днесь новина» записали від Галини Югач, яка народилася 1931 року на Надсянні, у селі М’якиш Новий Ярославського повіту. Пані Галина 15-річною була змушена виїхати з рідного села, адже 1946-го автохтонне українське населення депортували до Радянського Союзу за договором між Польщею та УРСР.
Цю авторську колядку у 1990-х передавали з вуст в уста, з міста в місто пластуни, учасники молодіжних товариств, колядницьких ватаг. У ті роки різдвяні святкування стрімко відроджували, фольклорні гурти та мистецькі спільноти обмінювалися перлинками репертуару. І хоча тоді вийшли десятки збірників колядок, зазвичай там не було твору «Во Вифлеємі зоря сіяє».
Щедрують українці під Новий рік або напередодні Водохреща – на Щедрий вечір. Для гостини готують традиційні смаколики: кутю та узвар, голубці, налисники, вареники, пиріжки – і чекають на щедрувальників та посівальників.
Маланкування на Багатий вечір – тобто напередодні Нового року – збереглося в селах Гуцульщини, Галичини, Поділля та Буковини. Втім іще в середині ХХ століття цей обряд був поширений на значно ширших теренах. Пісні ж про Маланку і Василька трапляються на Київщині, Полтавщині, Харківщині.
Колядка «Уставай же, брате…» була закликом до надії в ті роки, коли на Галичині та в Карпатах проти більшовицьких окупантів ще воювала УПА. У 1940–1950-х її співали далеко не всім – лише найближчим. «Хлопці з лісу» могли лише таємно прийти до родини на Святу вечерю або до церкви на Різдво. Навіть одного стукача-вивідника було достатньо, щоб донести на всіх односельців, яких підозрювали у причетності до УПА.
Колядки як фольклорні твори живої традиції супроводжували своїх творців та виконавців на всіх етапах української історії: у Княжу добу, у часи Козаччини, УПА тощо. У різдвяних піснях поєдналися уявлення і про різдво світу, і про Різдво Спасителя, який своєю жертовністю відкупив цей світ та відновив зв’язок поміж Небом і землею. Також у колядках з’являються образи українських героїв, на яких покладають сподівання про нове вільне життя
Українські колядки – це жива традиція. Тому на рівні з тисячолітніми старосвітськими колядками, із народно-християнськими, із професійно складеними різдвяними кантами XVII–XVIII століть колядницькі ватаги співають і сучасні твори з нагоди найбільшого, найсвітлішого свята.
Упорядкування:
Ярослава Музиченко, Юрій Пуківський
Текст:
Ярослава Музиченко
Адаптація тексту:
Володимир Семків
Ілюстрації та обкладинка:
Надія Кушнір
Літературна редакторка:
Анна-Марія Волосацька
Дизайн та верстка книжки:
Галя Андрушкевич-Ардан
Головний редактор:
Віталій Ляска
Ідея:
Василь Максимовський, Віталій Муха
Координаторка видання:
Аліна Брода
Виконання:
гурт “Курбаси”
Звукозапис:
Jenny Records Lviv
Дизайн і розробка сайту: